PROIECT DIDACTIC
Data: 22.11.2016
Unitatea de învățământ: Școala
Primară „Atelier Nr. 1”
Clasa: a III –a
Învățător: Eţcu Ana –
Maria
Aria Curriculară: Limbă
şi comunicare
Disciplina: Limba și
literatura română
Unitatea de învățare: „Semnele nescrise ale naturii”
Subiectul lecției: „Cuvântul - parte de vorbire. Substantivul”
Tipul
lecției: predare-învățare
Scopul:
formarea priceperilor și
deprinderilor de recunoaștere a substantivelor din texte la prima vedere
Obiective operaționale:
O1: să definească termenul de substantiv utilizând cuvinte
proprii;
O2: să exemplifice cuvinte ce reprezintă substantive;
O3: să explice scrierea anumitor substantive date în situații diferite;
O4: să identifice substantivele din texte la prima vedere.
Strategia didactică:
Metode și procedee: lectura,
conversaţia, explicaţia, exerciţiu, observaţia, jocul, explozia stelară;
Materiale
didactice: caiete de teme,
pix verde, tablă, cretă, bileţele, coş, manual digital, laptop, videoproiector,
boxe, caiete de clasă, stilou, manuale tipărite, cartonaşe, fişa de lucru,
stimulente;
Forme de organizare: individual, frontal, pe echipe.
Bibliografie:
·
Programa
şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ clasa a II – a
şi clasa a IV-a, aprobată prin Ordin al ministrului educaţiei naţionale
Nr. 5003/ 02. 12. 2014;
·
Mirela, Mihăescu, Ştefan, Pacearcă,
Aniţa, Dulman, Crenguţa, Alexe, Otilia, Brebenel, 2016, Limba și literature română – manual de clasa a III-a, editura
Intuitext;
·
Farcaş,
Genoveva, Cristea, Constanţa, Dima, Loredana, 2015, Proiecte Didactice pentru învăţământul primar, Editura Sf. Mina,
Iaşi;
|
Nr. crt.
|
Etapele lecţiei
|
Timp
|
Ob. op.
|
Conţinutul intructiv-educativ
|
Strategia didactică
|
Evaluare
|
||
|
Metode şi procedee
|
Materiale didactice
|
Forme de organizare
|
||||||
|
1
|
Moment organizatoric
|
2 min
|
|
Se va asigura cadrul optim desfăşurării
lecţiei: se va aerisi sala de clasă, se vor pregăti materialele didactice şi
li se va cere elevilor să pregătească materialele necesare orei de comunicare
în limba română.
|
conversaţia
|
|
frontal
|
|
|
2
|
Verificarea cunoștințelor anterioare
|
5 min
|
|
Se va
realiza verificarea temei cantitativ și calitativ. Elevii vor fi numiți să
citească câte unul, sarcinile de lucru și rezolvare acestora. Astfel, fiecare
elev își va verifica tema. Cei care au scris corect vor bifa cu pixul verde,
iar cei care au greșit vor corecta.
|
lectura
conversația
explicația
|
caiete de teme
pix verde
|
frontal
individual
|
Evaluez
capacitatea elevilor de verificare a temei
|
|
3
|
Captarea atenției
|
5 min
|
|
Elevii vor
extrage dintr-un coșuleț bilețele ce vor conține propoziții din care vor
lipsi cuvinte cheie (Anexa 1). Aceştia vor citi bilețelul și vor răspunde. Cuvântul
cheie va fi notat în rebusul realizat la tablă conform numărului sarcinei de
lucru extrase. După soluționarea tuturor sarcinilor de lucru, pe coloana A-B
a rebusului va fi scris cuvântul „substantiv” (Anexa 2).
|
lectura
conversația
exerciţiul
|
tabla
creta
bileţele
coş
|
frontal
individual
|
Evaluez
capacitatea de soluţionare a sarcinilor de lucru date
|
|
4
|
Anunţarea
temei şi obiectivelor
|
3 min
|
|
Pornind de la cuvântul cheie al rebusului,
elevii vor fi anunţaţi de noua lecţie
„Cuvântul - parte de vorbire.
Substantivul” la limba şi literatura română. De asemenea, vor fi
enumerate obiectivele operaţionale ale lecţiei pe înţelesul elevilor (să
definească termenul de substantiv utilizând cuvinte proprii, să exemplifice
cuvinte ce reprezintă substantive, să explice scrierea anumitor substantive
date în situații diferite, să identifice substantivele din texte la prima
vedere).
|
conversaţia
explicaţia
|
|
frontal
|
Evaluez capacitatea elevilor de recepţionare a mesajului audiat
|
|
5
|
Dirijarea învăţării
|
25 min
|
O1
O2
O3
O4
|
Elevii vor viziona şi audia demonstraţia
şi explicaţia din manulul digital. Va urma demonstraţia cadrului didactic:
pornind de la o propoziţie ce va conţine persoane, obiecte şi fenomene, se
vor identifica substantivele, felul acestora şi ce exprimă. Cadrul didactic
va defini termenul de „substantiv”, va preciza scrierea acestora în situaţii
diverse şi vor exemplifica astfel de
cuvinte. În timp ce se va verbaliza, se va nota la tablă, iar copiii vor
scrie pe caietele de clasă. Se vor verifica caietele elevilor în timp ce
aceştia notează informaţiile noi. Va urma etapa de rezolvare a sarcinilor de
lucru din manual pentru a consolida şi fixa noile cunoştinţe. O parte dintre
sarcini se vor rezolva oral, altele se vor rezolva în scris (Anexa 3).
|
lectura
conversaţia
explicaţia
observaţia
exerciţiul
joc
|
manuale digitale
laptop
video-proiector
boxe
tabla
creta
caiete de clasă
stilou
manuale tipărite
cartonaşe colorate
|
individual
frontal
pe echipe
|
Evaluez capacitatea elevilor de receptare a mesajului
Evaluez capacitatea elevilor de soluţionare a exerciţiilor din manual
|
|
4
|
Obţinerea performanţei
|
6 min
|
O1
O2
O3
O4
|
Elevii vor primi o fişă de lucru (Anexa
4). Aceştia vor avea ca timp de lucru 4 minute şi pe urmă, se vor verifica
rezolvările în 2 minute.
|
lectura
conversaţia
explicaţia
exerciţiul
|
fişa de lucru
|
individual
frontal
|
Evaluez capacitatea elevilor de rezolvare a fişei de lucru primită
|
|
5
|
Asigurarea retenţiei şi a transferului
|
3 min
|
O1
O2
O3
|
Elevii vor formula întrebări pe baza
cuvântului cheie notat pe steaua lipită pe tablă (Anexa 5). De asemenea, alţi
elevi vor fi numiţi să răspundă la întrebări.
|
conversaţia
explicaţia
exerciţiul
explozia stelară
|
tabla
creta
|
individual
frontal
|
Evaluez capacitatea elevilor de formulare de întrebări şi răspunsuri pe
baza unui cuvânt dat
|
|
6
|
Încheierea activităţii
|
1 min
|
|
Se vor face
aprecieri frontale şi individuale asupra colaborării şi participării de-a
lungul orei de limbă şi literatură română. Elevii vor primi drept recompensă
stimulente.
|
conversaţia
|
stimulente
|
individual
frontal
|
Evaluez întreaga colaborare
şi implicare a elevilor la oră
|
Anexa 1
1.Tilul se scrie la mijloc, .............................
textului.
2.Într-un text literar informaţiile reale se îmbină cu
altele imaginate de ............................... .
3.Personajele sunt oamenii, ..............................,
animalele care participă la întâmplările prezentate într-un text narativ.
4.Sinonimul cuvântului dibace este
........................... .
5.Semnul .......................... se scrie la sfârşitul
unor propoziţii ce solicită informaţii.
6.Comunicările dintr-un text sunt grupate în
................................. .
7.Textul ...................................... prezintă
aspecte ale realităţii, conţine informaţii precise şi are rolul de a informa.
8.Cele trei părţi ale textului sunt:
........................................, cuprinsul şi încheierea.
9.Cuvintele cu sens opus se mai numesc
....................................... .
10. Noi suntem ............................ .
Anexa 2
A
|
|
D
|
E
|
A
|
S
|
U
|
P
|
R
|
A
|
|
||||||
|
|
|
A
|
U
|
T
|
O
|
R
|
|||||||||
|
O
|
B
|
I
|
E
|
C
|
T
|
E
|
L
|
E
|
|
||||||
|
I
|
S
|
C
|
U
|
S
|
I
|
T
|
|
||||||||
|
|
I
|
N
|
T
|
R
|
E
|
B
|
A
|
R
|
I
|
I
|
|
||||
|
|
F
|
R
|
A
|
G
|
M
|
E
|
N
|
T
|
E
|
|
|||||
|
|
N
|
O
|
N
|
L
|
I
|
T
|
E
|
R
|
A
|
R
|
|
||||
|
|
I
|
N
|
T
|
R
|
O
|
D
|
U
|
C
|
E
|
R
|
E
|
A
|
|||
|
A
|
N
|
T
|
O
|
N
|
I
|
M
|
E
|
|
|||||||
|
|
E
|
L
|
E
|
V
|
I
|
||||||||||
B
Anexa 3

Anexa 4
Fişă de lucru
1. Asociază
fiecare element din coloana A cu elementele corespunzătoare din coloanele B:
|
B
|
A
|
B
|
|
• fetiţe
|
|
• par
|
|
• Nicolae
|
substantive comune
|
• nas
|
|
• ţară
|
|
• fraţi
|
|
• Mihai Eminescu
|
substantive proprii
|
• România
|
|
•
jucării
|
|
• Dunărea
|
|
• Patrocle
|
|
•
construcţii
|
2. Transformă
următoarele substantive proprii în substantive comune:
|
Iaşi
- ieşean
|
Europa
- ………………..
|
|
Vaslui
- …………………
|
Africa
- ………………….
|
|
Bârlad
- ………………..
|
America
- ……………….
|
|
Bucureşti
- …………….
|
Italia
- ……………………
|
3. Subliniază substantivele din coloanele
de mai jos:
|
mănâncă
|
frumos
|
cântă
|
argint
|
|
mâncare
|
frumuseţea
|
cântec
|
argintiu
|
|
mâncăcios
|
frumosul
|
cântăreţ
|
argintărie
|
4. Pune
în locul substantivelor subliniate:
a) substantive proprii:
|
Am
fost la oraş.
|
Am
fost la ……………………
|
|
M-am
întâlnit cu o fată.
|
M-am
întâlnit cu …………….
|
|
Prin
oraş trece un râu.
|
Prin
……… trece ……………
|
b) substantive comune:
|
Eugen
pleacă la Brăila.
|
………….. pleacă
la ………….…
|
|
Prin Brăila curge Dunărea.
|
Prin ………...
curge ………..…...
|
|
Brăila
este un oraş din România.
|
…………este un
oraş din…….…
|
Anexa 5
![]() |

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu